Ön nincs belépve. Kérjük, jelentkezzen be vagy regisztráljon

Szeretetnyelv

Go down  Üzenet [1 / 1 oldal]

1icon Szeretetnyelv 2012-09-20, 9:50 am

Csenge(ttyű)

Csenge(ttyű)
Admin
Admin

Szeretetnyelv  Szerelem2

Amerikában egy Gary Chapman nevű családterapeuta jött rá munkája során arra, hogy mindenki másképp érzi szeretve magát. Húsz éve figyeli a párokat, és dolgozik velük, gyűjti a tapasztalatokat, és segíti őket, jobbá teszi a házasságukat. Chapman 5 féle szeretetnyelvet különböztet meg.
szeret szeret szeret szeret szeret
1. elsimerő szavak: azok, akik ezt a nyelvet értik, szomjazzák a dícséretet. Velük állandóan éreztetni kell, hogy hasznosak, hogy számít a munkájuk, a segítségük. Egy-egy elismeréssel máris közelebb kerülhetünk ahhoz, akit szeretünk.
2. minőségi idő: ennél nem is az időn, hanem inkább a minőségin van a hangsúly. Az ilyen típusú embereket nem elégíti ki szimplán az együttlét, nem lesznek boldogok a közös tévézéstől. Arra vágynak, hogy legyen néha-vagy inkább gyakran olyan, hogy a párjuk/barátaik/családtagok csak rá figyelnek, beszélgetnek együtt, érdeklődéssel hallgatják, amit mond... Röviden kell nekik egy kis lelkizés! kacsint
3. ajándékozás: ha valamelyik hozzád közel álló ide tartozik, és elfelejted a szülinapján megajándékozni, jó időre elásod magad. Ő úgy érzi igazán, hogy szeretik, ha időről időre meglepik valamivel. Nem az ajándék értéke a lényeg, hanem a gesztus. A saját készítésű ajándékot, az egyedi dolgokat különösképp értékelik.
4. szívesség: erről aztán beszélhetnék sokat, van tapasztalatom, mert úgy érzem, az én kedvesem ide tartozik. Szereti, ha számíthat rám, pl. megsütöm azt a sütit, ami neki a kedvence, de én ki nem állhatom. Segítek a takarításban vagy bármiben, főzök neki. Akkor lehet nagyot nőni a szemében, ha valamit kérés nélkül megteszek, meglepem vele, pl. elrakom a ruháit anélkül, hogy kérné, stb.
5. testi érintkezés: szintén közel áll hozzám, mert ez az én nyelvem részben, részben pedig a minőségi idő. Az ide tartozóknak egy-egy simogatás vagy ölelés rendkívül sokat jelent. Ha igazán padlón érzik magukat, és a barátjuk vagy a párjuk megölelik őket, olyan mintha egy hatalmas energiatöltetet adna át, rögtön jobban érzik magukat. Pl. én imádok kézenfogva sétálni a barátommal, vagy egymást átkarolva.
szeret szeret szeret szeret szeret
Miért is fontos a szeretetnyelv? Chapman ezt egy hasonlattal próbálja meg szemléltetni. Az ember személyisége olyan, mint egy motor, az formálja, az hajtja előre. A motornak pedig szüksége van üzemanyagra, ez lenne a szeretet. Persze, mint ahogy egy benzinnel működő autó nem működik jól gázolajjal, úgy az ember sem 100 %-os, ha nem az ő szeretetnyelvén szólnak hozzá. Chapman megfigyelései szerint azok a párok, akik ráéreztek a másik szeretetnyelvére, és használják is azt, sokkal harmónikusabb kapcsolatban élnek, míg vannak olyan házaspárok, akik szeretik ugyan egymást, mégis folyton veszekszenek. Náluk általában a nézeteltérés kulcsa az idegen nyelv. A családterapeuta ugyan párokat szemlél, de ez ugyanúgy igaz minden emberi kapcsolatra, baráti társaságokra, családtagokra.
szeret szeret szeret szeret szeret
Hogyan lehet rájönni, ki melyik szeretetnyelvet érti? Figyelni kell a másikra, meg kell nézni, ki kell puhatolózni, mi az amivel igazán boldoggá tesszük. Pár kérdés, ami megkönnyíti az eligazodást:
Mi az, amit gyakran kérek a szeretteimtől?
Mitől érzem azt, hogy igazán szeretnek?
Mivel tud megbántani a másik?
Hogyan fejezem ki a szeretetemet?


szeret szeret szeret szeret szeret

Segíthet a következő teszt is: Szeretetnyelv-teszt

Melyik a te elsődleges szeretetnyelved? Az elismerő szavak, a minőségi idő, az ajándékozás, a szívességek vagy a testi érintés? Talán már pontosan tudod, de lehet, hogy sejtelmed sincs róla. Az itt következő teszt elvégzése után megtudhatod.

A teszt 30 kijelentéspárt tartalmaz. Válaszd ki mindegyik párból azt, amelyik jellemzőbb Rád és jelöld meg egyértelműen (X, + vagy aláhúzás).

Előfordulhat, hogy néhány esetben legszívesebben mindkét kijelentést bejelölnéd, de akkor is csak egyet válassz, hogy a teszt eredménye a lehető legpontosabb legyen. Az is előfordulhat, hogy egyiket sem érzed igaznak, mégis jelöld meg azt, amelyik közelebb áll Hozzád.

A kijelentésekben gyakran szerepel a „számomra fontos személy” kifejezés. Amikor a szeretetre és a szeretetnyelvekre gondolunk, sokaknak először a romantikus kapcsolatok jutnak eszébe. Azonban sok más összefüggésben és kapcsolatban is kifejezzük szeretetünket és vonzalmunkat.

Amikor a tesztet olvasod, gondolj a Hozzád közel álló, vagy az életben fontos szerepet játszó személyekre: barátokra, szülőkre, kollégákra, ismerősökre.

Akkor kezdj bele a tesztbe, amikor nyugodtnak érzed magad, és nem kell sietned.
Ne gondolkozz a mondatokon, hanem azt jelöld meg, amit első olvasásra igaznak érzel.

szeret szeret szeret szeret szeret

SZERETETNYELV - TESZT

1. Szeretem, ha elismerésben részesítenek. A
Szeretem, ha megölelnek. E

2. Szeretek kettesben lenni azzal, aki fontos számomra. B
Amikor segítséget kapok valakitől, érzem, hogy szeret. D

3. Szeretek ajándékot kapni. C
Szeretek találkozni a barátaimmal. B

4. Akkor érzem, hogy valaki szeret, amikor segít nekem valamiben. D
Akkor érzem, hogy valaki szeret, amikor megérint. E

5. Ha egy barátom átölel, érzem, hogy szeret. E
Ha egy barátomtól ajándékot kapok, érzem, hogy szeret. C

6. Szeretek közös programot csinálni a barátaimmal. B
Szeretem megérinteni azokat az embereket, akik fontosak a számomra. E

7. A szeretet látható jelképei (az ajándékok) sokat jelentenek nekem. C
Az elismerő szavak, a dicséret szeretetet közvetítenek számomra. A

8. Szeretem a fizikai közelségét érezni azoknak, akik fontosak számomra. E
Szeretem, ha megdicsérik a külsőmet. A

9. Szeretek együtt időzni a barátaimmal és a számomra fontos személyekkel. B
Szeretek ajándékot kapni a barátaimtól. C

10. Az elfogadást kifejező szavak nagyon fontosak a számomra. A
Ha valaki segít nekem, tudom, hogy szeret. D

11. Szeretek közös tevékenységekben részt venni a barátaimmal és a számomra fontos emberekkel. B
Szeretem, ha kedves szavakat mondanak nekem. A

12. Jobban hat rám, amit valaki tesz, mint amit mond. D
Az ölelés összetartozást és megbecsülést fejez ki számomra. E

13. Értékelem a dicséretet, és kerülöm a kritikát. A
Sok kisebb ajándék többet jelent számomra, mint egy nagyobb. C

14. Akkor érzem közel magamat másokhoz, amikor beszélgetünk vagy együtt csinálunk valamit. B
Közelebb érzem magam a barátaimhoz, ha gyakran megérintenek. E

15. Szeretem, ha megdicsérnek valamiért, amit tettem, vagy elértem. A
Ha valaki megtesz a kedvemért olyasmit, amit nem nagyon kedvel, tudom, hogy szeret. D

16. Szeretem, ha a barátaim és a hozzám közel álló emberek
megérintenek. E
Szeretem, amikor valaki őszinte érdeklődéssel hallgatja, amit mondok. B

17. Amikor valaki segít elvégezni egy feladatot, érzem, hogy szeret. D
Nagyon örülök, amikor ajándékot kapok. C

18. Szeretem, ha megdicsérik a külsőmet. A
Ha valaki időt szán arra, hogy megértse az érzéseimet, érzem, hogy szeret. B

19. Biztonságban érzem magam, amikor egy számomra fontos személy megérint. E
A szívességek szeretetet fejeznek ki számomra. D

20. Nagyra értékelem, ha valaki megtesz értem valamit. D
Szeretek olyan ajándékot kapni, amit valaki saját
kezűleg készít nekem. C

21. Nagyon jól érzem magam, amikor valaki teljes figyelmével felém fordul. B
Nagyon jól érzem magam, amikor valaki szívességet tesz nekem. D

22. Ha valaki megajándékoz a születésnapomon, érzem, hogy szeret. C
Ha valaki személyes szavakkal köszönt fel a születésnapomon, érzem, hogy szeret. A

23. Ha valakitől ajándékot kapok, tudom, hogy gondol rám. C
Ha valaki segít a feladataim elvégzésében, érzem, hogy szeret. D

24. Nagyra értékelem, ha valaki türelmesen meghallgat, és nem szakít félbe. B
Nagyra értékelem, ha valaki ajándékkal emlékezik meg a különleges napokról. C

25. Szeretem, ha a számomra fontos emberek törődnek azzal, hogy segítsenek a feladataim elvégzésében. D
Szeretem a hosszú kirándulásokat a barátaim társaságában. B

26. Szeretem átölelni és megpuszilni a barátaimat, és örülök, ha ők is átölelnek és puszit adnak. E
Örülök, ha minden különösebb ok nélkül ajándékkal lepnek meg. C

27. Szeretem, ha valaki kifejezi a megbecsülését irántam. A
Szeretem, ha végig rám néz az, akivel beszélgetek. B

28. Nagy jelentőséget tulajdonítok azoknak az ajándékoknak, amelyeket a barátaimtól kapok. C
Jó érzés, ha egy barátom, vagy valaki, akit szeretek, megérint. E

29. Amikor valaki szívesen teljesíti a kérésemet, érzem, hogy szeret. D
Ha valaki elmondja nekem, hogy nagyra becsül, érzem, hogy szeret. A

30. Minden nap szükségem van arra, hogy megérintsenek. E
Minden nap szükségem van arra, hogy megdicsérjenek. A

------------------------- szeret


Teszt kiértékelése

Összesen: A …… B …… C …… D …… E …….

A = Elismerő szavak B = Minőségi idő C = Ajándékok D = Szívességek E = Testi érintés

Értékelés: Amelyik szeretetnyelv betűjele mellett a legmagasabb szám szerepel (ez a szám mindegyik nyelv esetében maximum tizenkettő), az a te elsődleges szeretetnyelved.

Ha ez a szám kétszer is előfordul, akkor te kétnyelvű vagy, azaz két elsődleges szeretet-nyelved van. Ha pedig a legmagasabb pontszámmal közel azonos szám is szerepel a végeredményben, ez azt jelenti, hogy van egy másodlagos szeretetnyelved is, amelyik szintén fontos a számodra.

Biztasd barátaidat, rokonaidat, hogy végezzék el ők is a tesztet és az eredményt használjátok fel kapcsolatotok gazdagítására.

A szeretetnyelvek hatékonyan közvetítik a szeretet üzenetét, mert azt fejezik ki, hogy megértjük egymást, és törődünk egymással. Idővel pedig ebből születik az összetartozás erős érzése, amire mindannyian vágyunk.

(Forrás: Gary Chapman: Az egyedülállók öt szeretetnyelve c. könyv, Harmat Kiadó)

Vissza az elejére  Üzenet [1 / 1 oldal]

Engedélyek ebben a fórumban:
Nem válaszolhatsz egy témára ebben a fórumban.